Jaki rodzaj materaca wybrać?

Kupno łóżka do sypialni jest prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem, z którym przyjdzie się zmierzyć inwestorowi wyposażającemu swoje nowe mieszkanie. Szczególnie trudne w tym wypadku jest kupienie materaca do łóżka, ponieważ na rynku istnieje wiele modeli, często bardzo mocno się miedzy sobą różniących.

Dlaczego to tak ważne?

No dobrze, lecz dlaczego w ogóle warto zadawać sobie trud z szukaniem odpowiedniego łóżka? Czy nie lepsze będą jakiekolwiek tanie meble do spania, np. proste narożniki? Jak się jednak okazuje nie do końca, co może potwierdzić każdy, kto, choć przez kilka nocy rzędu spał na kanapie. Noc na tak nieprzystosowanym do dłuższego spania meblu potrafi być prawdziwym horrorem. Nie tylko jest niewygodna, lecz również niebezpieczna dla zdrowia i może powodować całkiem poważne problemy z kręgosłupem.

Jaki materac wybrać?

Kluczem do poprawnego i bezpiecznego snu, jest wybranie dobrego rodzaju materaca do spania. Jakie więc materace są dostępne na rynku?
Zdecydowanie najczęściej spotyka się materaca sprężynowe, które posiadają, jak sama nazwa wskazuje, liczne sprężyny. Są one stosunkowo wygodne i w całkiem dobrej cenie, lecz niestety mają bardzo przykrą właściwość, czyli załamują się nie tylko w miejscu, gdzie się siedzi, lecz również po bokach, a to powoduje, że powstaje efekt zapadania się. Dodatkowo takie materace dość szybko się zużywają. Odpowiedzią na problemy takich materacy są wersje kieszeniowe. W takim modelu każda sprężyna umieszczona jest specjalnej kieszeni, co powoduje wyeliminowanie wszystkich trapiących wersję sprężynową problemów. Są one oczywiście nieco droższe, lecz nie jest to różnica mogąca spowodować zrezygnowanie z kupna takiego modelu materaca.
Ze względu na cenę bardzo często wybieranym materacem jest piankowy. Co prawda na pierwszy rzut oka wydaje się on wygodny, to jednak przy dłuższym spaniu na takim materacu wychodzi na jaw, że jest to model bardzo niewygodny, który zupełnie nie nadaje się do codziennego na nim spania. Dodatkowo takie materace bardzo szybko się zużywają, co powoduje, że konieczne staje się kupienie nowego egzemplarza.
Bardzo dobrym wyborem będzie natomiast model lateksowy. Jest on nie tylko bardzo wygodny, lecz również posiada wentylowanie, przez co jest doskonałym zabezpieczeniem przed powstawaniem różnego rodzaju pleśni i grzybów. Z tego samego powodu jest to także materac przeznaczony dla alergików, ponieważ jego używaniu nie towarzyszy żadne ryzyko z tego źródła. Niestety jest to materac drogi, przez co nie każdy będzie w stanie sobie na niego pozwolić.